Sosyal Sorumlu Markalar’a Teşekkür: VAN

Çoğunuzun bildiği gibi markalar, PR bütçelerini yılda bir kez belirler ve sene boyunca bu bütçe dahilinde; sosyal sorumluluk, tv/gazete reklamları, sosyalmedya/dijital reklamlarını, etkinlik ve sponsorluklarını vs bu plan çerçevesinde yaparlar. Ancak bazı durumlarda bu planın dışına çıkıp esneklik göstermeleri gerekebilir. İşte bu durumda, marka ve firmanın başarısı ortaya çıkar. Bugün o durumlardan birini yaşıyoruz maalesef ülkemizde. Van ilimizde şiddetli bir deprem yaşandı ve hem bireylerden hem de firmalardan gelecek en küçük yardıma dahi ihtiyaç var.

Bu koşullar altında, yaraları sarmak ve bölgede sıkıntı yaşayanların hayatını kolaylaştırmak adına, ülkemizde faaliyet gösteren bazı markalar sorumluluk sahibi davranmış ve yardım elini uzatmışlardır. Bu yazı da; -bir markacı yaklaşımı ile- o firmalara teşekkür mahiyetindedir. İlerleyen süreçte, yardımları ölçüsünde gerekli şekilde ve hak ettikleri oranda övgü ve şahsım adına teşekkürlerimi münferit olarak hepsine ayrı blog yazarak belirteceğim –söz verdiğim gibi.

İlk etapta bölge için faaliyet alanlarıyla destek veren firmalar şunlar: THY, TRCELL, Avea, Vodafone, Markafoni, Ülker, İnci Ayakkabı, Yurtiçi Kargo, MNG Kargo ve Migros; şimdilik bildiğim bunlar. Ne niyetle olursa olsun, bu sorumluk göstergesidir ve diğerlerinden de aynı hassasiyeti bekliyorum.

Yardım Detayları:

Türk Hava Yolları (THY), kendilerince beklenmedik bir şekilde Atatürk hava limanına gelen, çoğunluğu sağlık görevlisi ve doktorlarda oluşan gönüllü grubun isteği üzerine; çok yüksek bir özveri ile uçak ayarlayıp, bölgeye ulaşmalarını sağlamıştır. Seferleri bir yıldan fazla süre sonrasına kadar planlanmış bir hava yolu şirketinin, kendi kriz anları için ihtiyat olarak tuttuğu uçağını bu işe hesapsızca tahsis etmesini çok önemli, çok güzel ve gerçekleşme biçimindeki spontane oluşunu samimi buluyorum. Ayrıca Cüneyt Özdemir’den aldığımız son habere göre de; THY –istek üzerine- bölgeye ek sefer koydu. Ve 24.10.2011 tarihinde gelen bilgiye göre, yine hesapsız ve samimi bir adım daha THY’den geldi: 150’ye yakın kişiyi bölgeden İstanbul’a ücretsiz getirdi Türk Hava Yolları.

TRCELL, Avea ve Vodafone bölgede yaşayan tüm abonelerinin hatlarına 100er dakika konuşma ve 100er mesaj hakkı yükledi; iletişimde sıkıntı yaşamamaları için. Ayrıca Vodafone, borçtan dolayı hattı kapalı olan abonelerin de hatlarını görüşmeye açıp, onlara da aynı görüşme ve mesaj sürelerini verdi. Tüm operatörlerimize teşekkür ediyorum bu sorumlu davranışlarından ötürü.

Kuşkusuz bölgede en çok ihtiyaç duyulan şeyler; hava koşulları nedeniyle kıyafet, kapalı içme suyu ve gıda. Maalesef vicdanını yitirmiş insanların bunları kara borsaya düşürdüğü ortamda, bazı markalarımız bu sorunu çözmek için adım attılar: online alışveriş sitesi Markafoni, bölgeye 20000 adet kıyafet göndereceğini bildirdi. Ayrıca Migros da yarın öğlen itibariyle, bölgeye gıda taşıyacak kamyonlarının yola çıkacağını duyurdu. 24.10.2011de gelen bir açıklama ile Ülker de  “su, bebek maması, bebek bezi, hijyenik ped, bisküvi, peynir gibi ürünlerini Türk Kızılay’ı aracılığıyla afet bölgesine göndermiştir” açıklamasını resmi sayfalarında yaptı ve kızılay ile irtibat halinde ihtiyaçları temin etmeye devam edeceğini belirtti. Aynı tarihte gelen başka bir güzel haber de; İnci Ayakkabı’nın bölgeye ayakkabı yardımında bulunacağını duyurması oldu.

Bugün (24.10.2011) sosyal medyada yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle MNG kargo genel müdürlük ile görüştüm ve dün yayılan olumlu/olumsuz hiç bir bilginin kendilerinden kaynaklanmadığını öğrendim. Sonuç olarak, yeni bir karar ile, bölgeye yapılacak battaniye, çadır, kıyafet gibi yardımları ücretsiz taşıyacaklarını ve yazısının şubelere ve ilgililere gönderilmek üzere hazırlandığını belirttiler. Yurtiçi Kargo web sitesini ziyaret ettiğimizde ise ( http://www.yurticikargo.com ) zaten ücretsiz taşıma duyurusunu yaptıklarını görebiliyorduk. Bahsettiğim adresten neleri ücretsiz taşıdıklarını görebilirsiniz. PTT Kargo da ücretsiz taşıma yapan firmalar arasındadır. Gıda tipi yardımları doğal olarak taşıyamıyorlar. Bu konu için Migros, kamyonlarıyla hizmetinizde: belirli bölgelerde toplama merkezi oluşturmuşlar.

24.10.2011-

– İnci: Kendileri bölgeye ayakkabı yardımı yapacaklarını ve evinde temiz kullanılmış ayakkabısı olup bağışlamak isteyenlerin, adreslerinden bu ayakkabıları teslim alıp bölgeye ileteceklerini açıkladı

– Filli Boya: Uzman ekiplerle birlikte firma olarak bölgeye eksikleri tamamlamak ve yaraları sarmak için yola çıktıklarını duyurdu.

– Aras Kargo: Bölge için Kızılay tarafından ihtiyaç listesi olarak açıklanan herşeyi ücretsiz taşıyacağını duyurdu.

– P&G: Acil ihtiyaç duyulan, temizlik malzemesi, bebek maması, hijyenik ped gibi ihtiyaçların teminine katkı sağlayacağını duyurdu.

– Pınar ve Saka: Bölgede en çok beklenen su ihitiyacını karşılayacaklarını duyurdular.

– Teknosa: Bölgede kötü hava koşullarında büyük ihtiyaç duyulan 1000 adet ısıtıcıyı yola çıkardıklarını duyurdu.

– GS Klübü: 1000 Battaniye 1000 adet mont ve toplanan yardım malzemeleriyle tırlarını yola çıkardığını duyurdu.

-Hepsiburada.com: Temel ihtiyaçlarla dolu bir tırı yola çıkardıklarını duyurdular.

çocuklar bu habere çok sevinicek:

-Hasbro: Çocuklara acılarını bir nebze olsun unutturacak oyuncakları ulaştırmak için hareket ettiklerini duyurdu.

– Toshiba: Depremzedeler için 220o00 Avro yardımda bulundu.

– Borusan Lojistik: Borusan Lojistik Tuzla Merkez Deposu’na ayni yardımlarını getiren herkesin (STK, Kurumsal ya da bireysel) malzemesini ücretsiz Van’a taşıyacak.

– Penti: Van’a destek çağrısı ile birlikte, bölge için Kızılay’a teslim edilmek üzere üzere; kadın, erkek ve çocuk çorabı paketleri hazırladıklarını belirttiler.

– Metro Turizm: Van biletlerini 1 TL’ye satıyor

Ayrıca Nişantaşındaki tüm Cafe ve restoranlar birlik olarak çarşamba günkü tüm cirolarını bölgeye yapılan yardımlar için bağışlayacaklarını duyurdular. Ve İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği de bölgeye destek olacaklarını bildirdi. Yardım ettiğinden emin olduğunuz diğer markaları yorum olarak sunarsanız; memnuniyetle yazıya ekleriz. Her haberle yazıyı tekrar güncelliyoruz.

25.10.2011

-Doğuş Grubu: İki buçuk milyon TL para yardımı

-Coca Cola: Bir milyon TL para yardımı

-Fi Yapı: 500 adet ev yapma sözü

-MUDO: Firma olarak kışlık giyecek yardımı yapmayı ve müşterilerinin battaniye ve giyecek yardımlarını organize etmeyi vaadediyor.

-Rodi: Büyük miktarlarda kışlık giyecek yardımları yapıldı; bu firma tarafından açıklanmadı, bizzat gördüm kolileri ve içeriklerini. çocuklar için çok cici kışlık giyecekler ve büyükler için de kışlık kıyafetler bulunuyordu. Sanırım bir tır doldurabilecek kadar malzeme vardı.

-Selva: Selva Makarna kamyonları deprem bölgesine yardım ulaştırmak üzere yola çıktı.

-Stride Rite: Dünya’nın öncü çocuk ayakkabı markası Stride Rite Van’daki çocuklarımıza ayakkabı gönderiyor

-Unilever:

-Anadolu ve Acıbadem Sağlık grupları

-Pegasus, LCWaikiki, Böcek Yapım, Hayat Su, Dettol, Yataş, Philips, Muya, Lacoste, Carrefoursa, Medikal Park, Powerfm, Superonline,  Metro grubu, Trendyol, Aras cargo, Eureko Sigorta

Bu markaları/firmaları hem esnek PR yönetimi ve bütçe ayırma kabiliyetlerinden dolayı profesyonel olarak tebrik ediyor hem de kendilerine halkımız adına, sorumlu davranışlarından dolayı sevgi ve saygıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer firmaları da bu yaşananlara hassasiyet göstermeye davet ediyorum. Söz verdiğim gibi; hepsi ile ilgili övgü ve teşekkür yayınlayacağım kendi blog sayfamda. Napalım; bizim de işimiz bu! Böyle destek olabiliyoruz. Bu vesileyle; herkesi kendi kabiliyetiyle destek olmaya davet ediyorum.

VAN’A YARDIM İÇİN KÜÇÜCÜK BİR FEDAKARLIK

Bu arada; bireysel olarak destek olmak isteyenler  2868’e boş bir SMS  atarak Kızılay’a veya “AKUT”  yazıp 2930’a SMS göndererek AKUT’a ya da “VAN” yazıp 5777’ye   göndererek Kimse Yok mu? derneğine 5 TL bağışta bulunabilirler.

Advertisements