Konut Markaları İçin Reklam Mecrası: Cityville

Hep eleştiriyoruz ya da övüyoruz yapılan işleri; ama kabul etmek gerekir ki iş başa düşünce, hakkında konuşmak kadar kolay değildir… bunu da çok iyi biliyorum. Ve bazen konuşmak yerine, bir şeyler yapmak ya da strateji çizmek, tavsiyelerde bulunmak gerek paslanmamak için. Her ne kadar bu da konuşarak olacaksa da; bu yazıda bir sektör için sıfırdan sosyal medya iletişim (oyun içi reklam) taslağı sunmaya çalışacağım… belki bir uygulayan ya da geliştiren olur.

Bugün facebook üzerindeki sosyal oyunların reklam mecrası olarak kullanılabileceğini düşündüm. Aslına bakarsanız bu oyunları hiç oynamadığımdan, reklam için bir miktar kullanıldıklarını, bilişim ve dijital pazarlama üzerine katıldığım konferanslardan biliyordum ama ne yolla kullanıldıkları ile ilgili bir fikrim yoktu.
Bugün konuyla ilgili araştırma yaparken, fikirlerimin teknik olarak mümkün olduğunu gördüğüme sevindim.

Dünya’da en çok oynanan sosyal oyunlardan biri olan Cityville’in 60 milyonun üzerinde kullanıcısı var (bkz http://www.thgtr.com/haber/oyun/cityville-farmvillei-gecerek-dunyanin-en-cok-oynayan-oyunu-oldu ). Bu rakam toplam Facebook kullanıcı sayısının onda birinden fazla. Türkiye için de aynı oranın geçerli olduğunu kabul edersek; bu rakam 4+ milyon kullanıcıya tekabül eder ki; çok ciddi bir kitle demek olur. Bu oyunların interaktif olduğunu ve markanızın sunduğu ürünlerin, oyuncuların kendi istekleri ile kullanıldığını düşünürseniz ne kadar etkin bir mecra olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bugün “Townster” isimli oyunda TTNet, Intel, IBM gibi teknoloji markaları oyun içi reklam (in-game advertising) uygulaması yapıyorlar. Örneğin; TTNet’in sunduğu 4 ayrı binayı, 2,5 aydan daha kısa bir sürede, 400,000 kullanıcı kendi şehrinde inşa etmiş.  Advergame (reklam oyunu) ve in-game advertising uygulamalarının, bugünkü durumu ve doğru/yanlış kullanım şekilleri ile ilgili ayrıntılı bir raporu webrazzi sitesinden (http://www.webrazzi.com/2011/06/20/oyun-ici-reklam-uygulamalari/ ) okuyabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim linkler ve yazdıklarımdan, bahsettiğim mecranın ne kadar etkili olabileceğini görüyorsunuz. Ancak ben biraz daha farklı bir uygulama önerisinde bulunacağım. Aklıma gelen fikir Cityville oyunu için inşaat firmalarının kullanabileceği bir in-game advertising üzerinden doğduğu için örneklemelerim bunun üzerinden olacak ama oyunun kurallarını incelediğimde birçok sektör için kullanılabileceğini gördüm.

Bahsettiğim fikir, hali hazırdaki uygulamalardaki, kullanıcılara oyun alanlarında dikecekleri bina sunmaktan ziyade, onların tüm oyun süreçlerini kolaylaştırarak gönüllerini kazandıracak bir espri üzerine kurulu. Yani Cityville’de şehrinizi inşa ederken oraya buraya TTNet binası dikmek yerine, Dumankaya markası ile ortaklık yaparak, inşaatlarınızı daha hızlı bitirebildiğinizi düşünün.

Mesela –her binanın yapım zorluğuna göre tıklama sayısının değiştiği ve her tıklamanın bir enerji demek olduğu bir ortamda- Dumankaya ile ortak başlatacağınız bir inşaatın 50% daha az tıklama gerektidiğini ve daha az enerji tüketmesi gibi bir fırsat olduğunu düşünün. Bu uygulama, markaya “işini hızlı yapar”, “kolaylık sağlar”, “daha az yorar” gibi, pazarlamada çok etkili olan algılar kazandırabilir.

Ya da Ağaoğlu firması ile yapacağınız bir ortaklık sayesinde, yaptığınız konutlardan daha sık ve daha yüksek kira getirisi sağlayabilseniz nasıl olur? Bence böyle bir uygulama, oyuncunun  zihninde –ister istemez- Ağaoğlu markasının karlı yatırım imkanları sağladığı algısı oluşturur.

Bunların dışında, daha hızlı enerji kazandırma, binalarınızda yaşayan vatandaşların mutluluk seviyesini arttırma gibi konularda markalar oyunculara destek olabilir. Ya da bazı binaları yapmak için, bu firmalar, oyunculara malzeme desteğinde bulunabilirler. Bunların ötesinde, oyuna yeni özellikler ekleyerek, konut üreticisi markaların tasarım desteği vermesi de sağlanabilir. Bu durumda, son zamanlardaki yüksek rekabet ortamındaki en önemli ayrışma alanlarından biri olan tasarım estetiği konusundaki özelliklerini vurgulamış olurlar.

Başta dediğim gibi, bu oyunları oynamadığımdan, içlerinde bu denli reklam uygulandığını bile bilmiyordum açıkçası; o nedenle artık, bahsettiğim fikrin de uygulanıp uygulanmadığından emin değilim. Ama konuyla ilgilenmeye başladığımdan beri örneğini henüz göremedim. Ben iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum, bakalım “davulun sesini yakından duyan” uygulamacılar bu işe ne derler?

Advertisements