CocaCola; Her Yeni Yıl Yeni Bir Umut

Bir çok kez ifade etmişimdir; temel vaadini, çağrışımını en iyi koruyan, bunlarla tek vücut olmayın en iyi başaran marka Coca-Cola diye. Mutluluk konseptinden asla dışarı çıkmıyorlar ama asla tek düze bir imajları da yoktur. Hem bir kelimeye bu kadar bağlı kalıp hem de bu kadar renkli bir imaja sahip olabilmek çok az markanın ulaşabileceği bir hayal gibidir. Tabi bu kelimenin “mutluluk olması” da ustanın ellerindeki çok kaliteli ve verimli ham madde gibi.

Şimdilik dünyanın en değerli markası, en sevilen markası, en çok tüketilen markası gibi bir çok sıfatla anılmaktaysa da; artık bundan sonra –çağın gereksinim ve tüketim kültürüne dayanarak- dünyanın en iyi WOMM oluşturan markası sıfatı da baya güçlenecek. Daha önceki internetle entegre kampanyaları tıklanma rekorları kırmıştı zaten. Mesela bunun en son örneği “Kırmızı Kasa” kampanyasıydı.

Hatta bu kampanyanın radyo spotu çok daha eğlenceliydi ki; ne kadar tıklandığını bilmiyorum ama; bu camiada baya koşulduğunu biliyorum kampanyanın. Şimdi kampanyaları da yılbaşı için yine mutluluk temalı bir reklam. Şimdilik sadece TV videosuna rastlamış olmama rağmen; Twitter’da yoğun bir WOMM oluşturmuş bile –ilk gördüğüm dakikalarda bana blog yazdıracak kadar J. Ama bu sefer, “mutlu et kendini”, “mutluluğa kapak aç”, “mutluk kapağın altında” gibi emrivaki, kendini beğenmiş ya da kibirli değil. Mutlu olmanın gerçek yollarını ve gözünüzden kaçan kaynaklarını gösteriyor ve zihninizdeki kola resminin/imajının en görünen yerine “mutluluk” yazıyor. Buyurun reklamı izleyin ve kaçınılmaz son; WOMM’u daha da genişletin…

Advertisements