Yenilikçi Ürün’ün, Yeni Medyadan Uzak Kalması…

Biz erkekler için, özellikle klasik giyim konusunda büyük problem olan sorunlara inovatif çözümler üreten bir markanın iletişimde inovatif kanalları etkin kullanamaması ne kadar garip değil mi?

“Süvari” markasından bahsediyorum… benim en önemli problemlerimden biri (giyim konusunda) nedeni ile öğrenmiştim, markanın bu özelliğini. Bedim ile kol boyum ve boyun kalınlığımın uyumsuz olması nedeni ile her markanın –beğensem bile- gömlek ve ceketlerini giyemiyorum. Süvari’nin esnek kol boyu ve boyun genişliği ölçüleri baya takdirimi almıştı. Ancak o dönemde klasik giyim ihtiyacım olmadığından, hiç satın almamıştım.

Markanın yenilikçi ve akılcı çözümleri bununla da sınırlı değil ama ben diğer ürünlerinden ancak tesadüfi bir diyalog sayesinde 2 gün önce haberdar oldum. Kendime kemer bakarken, bir mesai arkadaşım “abi x-ray kemerlerinden al bence, çok işe yarıyor… hem güzel de” deyince; kafama yattı ve araştırayım dedim. Meğer bu ürünün de mucidi oymuş. Ayrıca –bedeni iki delik arasında olanlar ve öğle yemeğinde şişenler için =)- 4 cm esneyebilen kemer de üretmişler öncü olarak.

Benim gibi birinin bunları rastlantı ile öğrenmesi, Süvari’nin yeni medya’yı etkin kullanmadığını gayet açık gösteriyor. Biz kötüyü yerdiğimiz gibi, iyiyi de övmek adına burada yazıyoruz ama; bizim de nefesimiz bir yere kadar. Kendilerinin iletişim kanallarını daha doğru kullanmalarını öneriyorum. Bunu yapmamaları, biraz önce sosyal medyanın, Deniz Bank’a reklam panolarını kaldırtacak kadar etkili olduğunu öğrendikten sonra, daha da garip geliyor.  Ayrıca bir pazarlamacı olarak, daha yaygın bir dağıtım ağına sahip olmaları –kendilerine ait mağazalar ya da etkili bayi anlaşmalarıyla- gerektiğini de belirtmeliyim; buradan Zeytinburnu Olivium’a gidemem gömlek almaya…

Advertisements