Küreselleştiriciler Yerelleşiyor!

Hızlı küreselleşmenin sonucu olarak gelişen bireysellik, ters tepki ile, genişleyerek, ülkeler düzeyinde bir bireysellik anlayışı geliştiriyor gibi; kültürel farkındalık, kendini gerçekleştirme vb. Bu durum, zaten markaların iletişim stratejilerini belirliyordu bir süredir; şimdi bu güce maruz kalanlar arasına –çok tuhaftır ki- küreselleştirici güç olan global sosyal medya mecraları da giriyor.

Foursquare geçtiğimiz günler de bunun göstergesi olan bir uygulama başlattı. Daha doğrusu “badge”lerine, lokalliği motivasyon olarak kullanan, özel bir “badge” ekledi. Tokyo şehri için “Sakura badge for Tokyo” kullanıma sunuldu. Bu atılımı tetikleyen gerçekse; foursquare çalışanlarının, dünyadaki “check in” lerin önemli bir kısmının Tokyo’daki iki tren istasyonunda gerçekleştiğini, fark etmeleri olmuş. Tabii bu kadar önemli bir lokal gerçeği göz ardı etmeleri olanaksız.

Daha da ilginci, bu atılım ilk değil. Yakın geçmişte, Berlin için, “ich bin Berliner” isimli bir BADGE de kullanıma sunuldu. Ayrıca, 48 noktanın beş tanesinde “bulunduğunuzu belirterek”, sahip olabileceğimiz “Bosphorus Badge” de, bizim eğlencemiz. Daha da ötesinde; dünyada, lokal badge uygulamasına dahil edilen, ilk üç şehirden biri İstanbul; diğer ikisi de Paris ve Lodra. Ayrıca yine Singapur “Lion City Badge” ile bu uygulamanın içinde.

Acaba bu adım tamamlandıktan sonraki ilk proje –yine globalliğe götürecek- “World Badge” mi? Dünya şehirlerinden beşinde bulunarak elde edeceğiniz bir badge…

Advertisements