Mobil Operatörlerin Reklam Sakarlıkları Vol. 2

Bu aralar, sosyal medya sayesinde/yüzünden, tüm markalar ve reklamları fazlaca WOMM oluşturuyor. Başarılar kadar sakarlıklar da konuşulduğu için yüzünden diye de eklemek istedim. Son günlerde, belki de en çok konuşulan reklamlar, cep telefonu operatörlerinin yayımlattıkları. En çok rekabet; en çok reklam yapmayı… bu da daha çok konuşulmayı doğuruyor sanırım.

Bu saldırgan tutum ve yoğun reklam uygulaması ortamında sakarlıklar da kaçınılmaz oluyor tabii. Önce Vodafone’un kendi ağzıyla, Turkcell’in renklerinden oluşan balonların içine “Vodafone çekmiyormuş!” yazmasıyla karşılaştık. Ki bu konu haftalarca, sosyal medyada bloggerlar dahil tüm marke ve reklam ilgililerinin ağzına sakız oldu.

Şimdi de bu furyaya, uzun zamandır, reklamları bolca övgü toplayan Avea, eklendi. Avea’nın son reklamında da TRCell’in “4 Çeker” Jeep’i daha da eskitilerek kullanılmış. Reklamın ana mesajı da “o çok yakar”.  Evet çok başarılı bir iç görü tespiti olmuş… evet “4 çeker” – hele ki eski modelse- çok yakar.

Ancak reklamda çok ciddi bir mantık hatası var: setting olarak “arazi” seçilmiş. Avea’lı arkadaş yayan. TRCell’i temsil eden oyuncu ise eski model, çok yakan Jeep’te ve diğerinin yanından geçip gidiyor. Şimdi ben size sorarım ey okur: arazide kim yayan gitmek ister? Böyle bir ortamda hangimiz, arazi aracının çok yakmasını önemseriz? Bu reklamı çekenler, ortamı neden arazi olarak seçer? Neden Avea için de az yakan, modern, güçlü bir araba koymazlar filmin içine?

Şöyle kaymak gibi bir yolda; o eski jeep’in yanına, modern, güçlü ve az yakan bir araba konulsa mesaj net ve probleme çözüm olurdu. yine harcanmış bir iç görü maalesef… Tabi Avea’nın kışkırtıcı “denemesi bedava” kampanyasını da, pazarlama adına, çok başarılı buldum ve kutluyorum.

Advertisements