Visualist2012 “Sosyal Medya Uzmanları” çıkaracak…

Gelecek hafta Kültür Üniversitesinin organize ettiği çok önemli bir kongre var; Visualist2012. Bu organizasyonun çok önemli olduğu gayet açık, fakat benim için neden bu kadar önemli onu ifade etmek istiyorum. Öncelikle, görselliği bilimsel olarak irdeleyen bu uluslar arası kongrenin, bu sene dijital ve sosyal medyayı esas alması, birinci sebep.

Bunun da ötesinde, programı incelediğinizde siz de göreceksiniz ki; sosyal ve dijital medyayı bu kadar kapsamlı biçimde irdeleyen, belki de ilk etkinlik budur. Konuların sosyal boyutuna psikoloji, sosyoloji ve antropoloji gibi bilimlerin gözlüğü ile bakmasının yanı sıra; çok farklı sektörlerin uygulamalarını, oldukça kapsamlı bir biçimde ele alıyor. Pazarlamacı jargonu ile ifade etmek gerekirse; mesele 360 derece irdelenmiş diyebiliriz.

Zaten, artık sosyal medyadan bahsederken, şu kadar kadın, bu kadar çocuk, x saatlerde, y defa… vs gibi artık ezberlediğimiz ve nasıl kullanılacağı bilinmeyen bilgilerden öteye gitmenin vakti gelmişti. Ortada yeni bir yaşam biçimi var ve gerçek dünyada –ki artık gerçek dünya da sanala kaymakta- hangi bilimler işliyorsa, aynılarını sanal dünya için de aktive etmenin vakti geldi geçiyor. Gerçek sosyal medya uzmanlarının yetişmesi için, bu gibi etkinliklerin artması gerekli.

Ben kongrenin pazarlamayı ilgilendiren kısmına odaklandım haliyle; markaların insan profillerini nasıl algıladığından, insanların markaları nasıl algıladığına, yeni iletişim kültürüne ve buralarda belirlenmesi gereken stratejilere kadar bir çok konu, farklı sektör/uygulamalar ele alınmakta. Marka yöneticilerinin en büyük handikaplarından biri olan “lüx marka-sosyal medya” paradoksu da bir oturumun konusu.

Pazarlama, marka yönetimi ve reklamcılıkla ilgilenenler için bir tavsiye program çıkardım aşağıda; programı görünce, tamamını yazdığımı düşünebilirsiniz ama bu çeyreği bile değil… düşünün artık programın zenginliğini. Aynı ilgi alanına hitap eden çok değerli konuların, aynı saatlerde çakışması üzücü ama seçmek zorunda kalacağız maalesef. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki; gerçekten marka yönetimi, reklamcılık ve sosyal medya gibi alanlarda uzmanlaşmak isteyenlerin bu kongrede irdelenen tüm konulara vakıf olması gerektiğini düşünüyorum.

Pazarlamacılar İçin  Katılım Programı Önerisi:

8 Mart

11.45  A Research on How Personality Stereotypes Are Perceived by Brands

11.45 The Strategies of Luxary Brands in Digital Environment

11.45 Brand Communication in Digital Environment: The Effects of Fashion Blogs on Consumers in Textile Industry

11.45 An Applied Example of Interactive Advertising and Its Effects on The Consumer Perception of The Brand: “12 Giant Men Dream” Advertisement

12.30 Brand Communication in Social Media

15.15 Advertising and Communication Strategies in The Cultural Sphere

17.00 Advertising Employs Games and Advergames As New Communication Strategies

9 Mart

11.45 Viral advertising: products of visual culture at the crossroads

11.45 An Evaluation of The Advantages of Mobile Marketing for Brands: An Applied Example In Turkey

Programın tamamı için: http://visualist2012.org/visualist/CONGRESS_PROGRAM.html

Advertisements