Turkcell ile Büyüyen Gençler Artık Profesyonel Hayatta; Ya Turkcell?

Pazarlamanın ABC’sine az çok hakim olanlar bilirler 4Psini, bunlardan biri de ürün/hizmetin sunulduğu yerdir (place). Yer seçimi stratejisinde en önemli etkenlerden birisi –belki de en etkilisi- tedarikçi ya da müşteriye mesafedir. Özellikle hizmet sektörü markalarında çokça rastlanan bir durumdur, müşteriyi takip etmek. Danışmanlık firmaları başta olmak üzere, ağırlama sektörü gibi birçok alanda faaliyet gösteren firmalar müşterilerini, gittikleri şehir ve ülkelere giderek, takip ederler.

Turkcell ise bu stratejinin temelinde yatan espriyi, hedef kitle belirleme ve beklentilerine yanıt verme noktasında kullanıyor. GNCTRKCLL ile büyüttüğü “Genç Turkcellileri” şimdi de “Profesyoneller Kulübü” ile  iş yaşamlarında takip etmeye devam ediyor. Burada sergilenen, gerçekten ayakları yere sağlam basan, oldukça stratejik ve diğerlerine de örnek olması gereken bir pazarlama ve iletişim karakteridir.

GNCTRKCLL, Turkcell’i rakiplerinden ayrıştıran ve taklit edilmesini kaçınılmaz kılan bir programdı ki, bunu ikinci aşama ile daha da güçlendirdiler. Genç Turkcell ile hamburger ve sinema bileti gibi, tam da o yaş grubunun beklentilerini karşılayacak avantajlar sağlarken, Profesyoneller Kulübü’nde ise avantaj portföyü genişletilmiş; konser biletleri, araba kiralama, valet park, concierge, internetten hediye ve özel alışveriş gibi, profesyonel hayata yeni adım atan gençlerin, yeni alışkanlıklarına hitap eden avantajlar sunuluyor.

Bunlara ek olarak, markanın zaten sunduğu, son dakika haberleri, finans/ekonomi haberleri gibi, artık yaş ve iş gereği takip edilmesi gereken bilgilendirme hizmetlerinde de avantajlar sunuluyor. Tabii ki, sinema her yaşta cazibeli bir aktivite..

Burada Turkcell, ellerinde büyüttüğü gençlerin, artık yeni yaşam standartları, gelirleri, profesyonel yaşantıları ve buna bağlı beklentilerini iyi analiz edip, onlara uygun avantajlar sunarak, yıllardır süren birlikteliği sekteye uğratmadan devam sürdürmeyi hedefliyor; ki başarılı da olacaktır. Yeni beklentileri karşılarken, hedef kitlenin genç olduğu ve profesyonel hayata yaklaşım biçimi de gözden kaçırılmadan, esprili bir iletişim yolu seçilmesi de başarılı bir yöntem olarak göze çarpıyor.

Normalde, sağlanan temel hizmette (iletişim) fiyat/performans noktasında rakiplerinden altta olan Turkcell, çekim kalitesinden ziyade, müşterisini hayatının diğer alanlarında da yalnız bırakmayarak, marka sadakati oluşturuyor. Yani, Turkcell’i diğerlerinden öne çıkaran, aslında ürün değil pazarlama kabiliyeti ve yan vaatleridir diyebiliriz.

Advertisements