Markalarla İletişim için @bifincan Hoşluk…

İnternet ve özellikle sosyal medya’nın iletişim konusunda bir demokratikleşme sağladığından her zaman bahsediyoruz. Daha önceleri, marka iletişimi –bir takım araştırma şirketinin düzenlediği anket çalışmaları haricinde- iletişimden ziyade iletmekten ibaretti… markanın tüketiciye ilettiklerinden ibaret. Ancak sosyal medya sayesinde, tüketici cevap verme gücünü elde etti ve marka iletişiminin dinamikleri ve dengeleri kökünden değişime uğradı. Önceden gizli kalan bir çok hata artık su yüzüne çıkar, markaların itibarını etkiler oldu. Ancak tüketicinin de zaman zaman şımarıp, bu gücü aşırı dozda ya da kötüye kullandığı da malumunuz.

Bu koşullar altında, hem markaları bilinçlendirecek, haberdar edecek; hem de tüketiciye tercüman olacak organizasyonlara ihtiyaç doğdu.  İşte bu doğrultuda atılmış somut ve yeni bir adım da bifincan.com kurucularından geldi. Bifincan “tüketicinin sesini markalara duyuran bir icat” diye çıktı yola ve incelemelerimden gayet güzel bir icat olduğu kanaatine vardım. İcat dediysem, ortada yeni olan yapılanlar değil; bu yapılanları bir araya toplayan bir organizasyon olması bağlamında. Daha da ötesinde, hem tüketicinin fikirlerini ödüllendiren –yani tüketici fikrinin para ettiği- hem de markalara zarar vermeden tüketici fikirlerinden anında haberdar eden bir sistem kurulmuş. Kendilerini nasıl anlattıklarını, alttaki videodan izleyebilirsiniz;

https://www.bifincan.com/fi/resources/videos/bifincan-video.mp4

Şimdilik sadece davetiye ile üye olunabilen bifincan.com bu yaklaşımın, aklı başında doğru düşünen ve fikri değerli kişilerden oluşan bir network oluşturma amacını güdüyor. Üye olduktan sonra, size markalarla ilgili sorulan sorulara yanıt vererek makalelerin altına yorum yazarak ve yorumları oylayarak “fi” kazanıyorsunuz. Biriktirdiğiniz fi’lerle de birbirinden güzel hediyeler içerisinden istediğinizi alıyorsunuz. Hediyeniz, kargo ücreti dahi ödemeden kapınıza kadar geliyor. Bu arada üye olur olmaz, ilk hediyenizin hemen yola çıktığını belirtmiş olayım. Kim bilir belki ilerde, fikirleriniz direkt nakit olarak bile ödenebilir.

Son olarak, bifincan.com sitesinin kendi marka yönetimi ile ilgili yorum yapmak gerekirse; her detayında, birbiri ile gayet tutarlı bir mesaj bütünü olduğunu gördüm. Ayrıca esprili bir dil kullanılması gayet hoş. Size ilk gelen davet mailinden, site kullanımı sürecine kadar her yerde, özenle hazırlanmış esprili mesajlar keyifli bir deneyim sunuyor. Kısacası bifincan hoşluk olmuş işte.

Advertisements