İletişim Kabiliyeti ve Algı Yönetimi; Morhipo vs Markafoni

Geçenlerde sosyal medyada bir yenilik haberi yankılandı; Markafoni’nin “akıllı sepet uygulaması… Markafoni’nin yeni uygulaması ile ilgili ayrıntıyı, sevgili Meltem Şahin’in direkt Markafoni kaynağından aktardığı yazısında bulabilirsiniz. Ben, bu konuda, dikkatinizi marka iletişiminin gücüne çekmek istiyorum.

Private Shopping alanının da öncüsü olan Markafoni, şüphesiz bu alandaki en iyi marka iletişimcilerindendir. Bugün sosyal medyada bir ilk olarak yayılan “akıllı sepet” uygulaması; aslında iki sene önce, sektöre girer girmez, Morhipo’nun kullandığı bir uygulamaydı. Hatta Trendyol  dışındaki diğer tüm rakiplerin de kargo ücretini aşağı çeken benzer uygulamaları vardı. Ancak bugün, Markafoni’nin sadece e-mail ve kendi sitesinin pop-up uygulaması yoluyla duyurduğu haber, sosyal medya kullanıcıları tarafında, bir ilk olarak algılandı ve yayıldı da.

Rakiplerin uygulamalarının dikkat çekmemesi ve Markafoni’nin ilk olarak algılanmasının birkaç sebebi olabilir; bunlardan ilki, başta da belirttiğim gibi, Markafoni’nin marka iletişimi ve yönetimini daha etkin biçimde yapmasıdır. Diğeri ise; tüketici ile daha etkili iletişim kurmasıdır ki; Markafoni ile ilgili gelişmeler daha kolay yayılma gücüne sahip (word-of-mouth). Bir başka sebebi de, ilk bahsettiğimiz etkenin sonucu olarak, Markafoni’nin daha yenilikçi ve öncü algılanıyor olmasıdır.

Kısacası, burada yaşanan, tam olarak bir algıda önyargı etkisine örnektir. Doğru iletişim kuramayan markalar, olumlu yönlerini bir farklılaşma olarak ortaya koyamaz ve doğal olarak bunun meyvelerini de toplayamazlar. Markalama lieteratüründe çok kullanılan bir ifadedir; “markanız sizin ne söylediğiniz değil, müşterinin algıladığıdır…”

Sonuçta, ben, biz tarafsız bir şekilde doğru haber ulaştırmakla yükümlüyüm; bu nedenle, Markafoni’nin yeni uygulamasında öncü olan markanın Morhipo olduğunu belirtmem gerekir. Ancak yine aynı etik anlayışıyla, Markafoni’nin, de bu kategori de, sektöre yeni giriş yapan tüm markalar için de rol model olduğunu belirtmemiz gerekir. Ayrıca, bu uygulamada Markafoni’nin ilk olarak algılanmasında, Morhipo ve diğerlerinin de, iletişim açısından dersler çıkarması gerekir.

Advertisements