Milyar Dolarlık Yatırımın, Sosyal Medya Hesabı

star-rafinerisi-acilis-toreni-erdogan-aliyevGeçen sene, “Lüks Markaların Sosyal Medya Fobisi” üzerine yazdığım ve o zamandan beri çokça seslendirilen ama bir süredir gündemden düşmüş bir olguyu, #smet12 etkinliğinde sevgili Ülkü Yüce yeniden gündeme getirdi; sosyal medyada olmak ya da olmamak diye bir şey yoktur. Mesele, zaten var olduğunuz sosyal medyadaki varlığnızı/itibarınızı yönetmek ya da yönetmemektir. Neyse ki Lüks markalar bu fobiyi aşma eğiliminde oldukça istikrarlı davrandılar o zamandan beri. Ancak, B2B markaların/kurumsal markaların bu konuda halen geride kaldıklarına şahit oluyoruz maalesef.

Benim, çalışanı olduğum süre içerisinde önüme gelen, şaşkınlık verici bir iç yazışmayı, etik olmayacağı için kullanmak istememiştim. Konu özetle; sosyal medya kullanımının gerekliliğini “İnsan Kaynakları” departmanına –evet bu konudaki muhatap İK- ileterek önerilerde bulunan bir beyaz yaka personele, “biz bunları kendi web sitemizde zaten yapıyoruz” cevabı almasından ibaret. Petkim hakkında yazı yazmak için yeterli malzeme olsa da, artık “eski şirketimle ilgili yazsam adil olabilir miyim acaba?” sorusuna yer bırakmayacak kadar çoğaldığı için yazmayı tercih ediyorum.

Eski iş arkadaşımın sayfayı beğendiğini görmem üzerine, grup şirketi olan Socar – Star Rafinerisi Facebook sayfasını (http://www.facebook.com/pages/Socar-Star-Rafinerisi/153810274763853?fref=ts)  ziyaret ettim. Aşağıdaki resimde gördüğünüz yazıyı gördüm; ve yanlış da olsa kurumsal olarak yönetildiğini düşünerek, hicivli bir yorum yazdım altına. Bir de silebilirler diye ekran görüntüsü aldım ama… şimdi; hesabın, halen işçilerin gönüllülük hareketi olduğuna mı, yazdıklarımın ve kendi yazdıklarının halen orada durmasına mı, yoksa firmanın bundan halen haberdar olmamasına mı gülsem/üzülsem bilemedim…

Socar-star-rafinerisi

Arkadaşlar! Halen bilmeyen varsa, kulağını iyi açsın, önemli bir şey hatırlatacağım; BU SAYFAYA KONU OLAN ŞİRKET, TAMI TAMINA “5 MİLYAR AMERİKAN DOLARI” DEĞERİNDE BİR YATIRIMDIR….

++++++++++++

Petkim’in kendi sosyal medya hesaplarında da –birçok elemanın önerilerine ve uyarılarına rağmen- bir gelişmeye şahit olmadım o zamandan beri. Evet, B2B ve kurumsal markalarda, o kurumun patronu/CEOsu/genel müdürü vs en tepe marka yöneticisi/yüzüdür. Ancak, Petkim’de sembolik bir yönetim kurulu üyeliği bulunan, aslında Socar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olan Kenan Yavuz’un ve katıldığı etkinliklerin, sosyal medya hesabında bu kadar dominant olması biraz fazla. Bu arada, bıraktığım gibiyse, Petkim hesapları da yine tamamen personelin gönüllü girişimleri ile açılmış ve yönetiliyor; yani şirketin bir kontrolü yok.

Petkim-sosyal-medyaDurum böyle olunca, satışların artmasını uman iyi niyetli personel, şirketin ürün katalogunun nereden görüleceğini ve kurumsal hesaplara nasıl girileceğini ve ödemelerin nasıl yapılacağını güzelce anlatmış. Müşteri, sizin müşteriniz olmuş, sizden hesap açmış, banka hesapları arasında eşleştirme yapmış ama gelip Twitter’dan bakıp öğrenecek hesabına nasıl gireceğini ve nasıl ödeme yapacağını… peh peh peh! Hem daha bi durun bakalım; biz daha sosyal ticarette incik boncuk satma işini oturtamadık; nerede kaldı 50-100 ton kimyasal hammadde satmak…

Advertisements