Yabancı Numaraysa Açmayın; Digiturk Arıyordur!

digiturk-logo-engelli-numaraUzun süredir Digiturk tacizine maruz kalmıştım; defalarca, numarayı tanımadan açıp “DIGITURK DUNYASI…” diye bağıra çağıra bir şey anlatan bir herifin, sinir sistemimi bozmasına karşı koyamadım… işle ilgilidir diye önemli toplantılarımın arasında telefonların cevapladım… yetişemediğimde geri aradım vs vs. Son noktaya geçen gün vardılar; bir saatlik süre zarfında tam üç defa aradılar; defalarca ilgilenmediğimi söylememe rağmen… En son ben aradım; ve “birazcık” kaba davrandım arkadaşlara.

digiturk-destek-sikayetlerSonra “acaba teknik bir aksaklık olabilir mi” diye şöyle bir araştırma yapayım dedim ki sağ olsunlar çok yormadılar beni; Twitter hesapları her şeyi anlatıyordu. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, birer ikişer dakika arayla, müşterilerini DM’den mesaj atmaya davet ediyordu admin. Konular nedir diye bir bakayım dedim; en az müşteri şikayetleri kadar, müşteri olmayanların tacize karşı tepkileri var… sayfadan birkaç ekran görüntüsünü de sizinle paylaşmak istiyorum;

digiturk-tacizi

digiturk-taciz

digiturk-tacizŞimdi ben soruyorum –öyle marka/pazarlama falan bilmeye de gerek yok!- böyle bir pazarlama anlayışı olur mu? Marka intihar mı etmek istiyordur sizce? Amacı ne olabilir böyle yaparak?

İnanın bana –bilen bilir- İzmir Kemeraltı’ndaki tezgahtarların tacizleri dahi bu kadar rahatsız edici değildir. Ortada resmen bir taciz söz konusu ve insanlar hukuki süreçlerle meşgul olmayı göze alamadıklarından, gittikçe de şirazeden çıkıyorlar. Resimlerde görürsünüz bir hanımefendinin “hastayım! Zorla kalkıyorum telefona bakmak için. Arayıp durmayın!” dediğini; şimdi siz bu ablanın kafasında nasıl bir marka imajı oluşturabilirsiniz?

Numarayı aranacaklar listesinden sildiklerini söylemelerine rağmen, yine aranmak da ayrıca koordinasyon eksikliği gösteriyor. Yani bu stratejiyi neresinden tutsanız elinizde kalır! Hangi akl-ı evvel danışman/reklamcı veriyor bu fikirleri acaba? Böyle bir stratejiye onay veren yönetici nasıl kendini tanımaktan bu kadar uzak olabilir? Zira böyle bir tacize katlanabilecek, olumlu yanıt verebilecek bir tür tanımıyorum; empati kurabilen hiçbir yönetici buna onay vermez. Empati kurmaktan ve kendini dahi tanımaktan yoksunsa, çok üzgünüm ama, orada durması çok yakışıksız olur.

Milyonda bir ihtimal dahi olsa, acaba kişiselleştirmiş olabilir miyim, diye düşünüyorum. Öyle ise siz söyleyin “Böyle bir pazarlama iletişimi olur mu?”Chocco-shoes

Advertisements