Yeni Auris’in, 360 DERECE PAZARLAMA İLETİŞİMİ

toyota-auris-logoŞimdiye kadar, hedef segmenti çok belirgin olmayan Toyota Auris modeli, nihayet bunu belirginleştirmeyi tercih etti; çok da güzel oldu kanaatindeyim.

“Nihayet” dedim çünkü “herkesi istiyorum; tüm Pazar benim olacak” saldırganlığından kurtulamayan markalar, müşteri zihninde de güçlü bir imaja, farkındalığa ve tercih edilirlik düzeyine sahip olamazlar. Bu vaziyette kaldıkça, en önemli rekabet kalemi, ürün fiyatı olacaktır. Ancak bu saldırganlıktan sıyrılıp, hedefini belirginleştiren markalar, hedef kitlesi ile daha güçlü duygusal bağ kurabilirler. Bu da onları,  hedef kitle beklentilerine odaklandıracak ve dolayısıyla yıpratıcı fiyat rekabetinden sıyıracaktır.

Ayrıca, daha önce hitap ettiği belli belirsiz geniş kitleden de tamamıyla vazgeçmiş sayılmazlar; yalnızca, hedeflediği ve beklentileri üzerinde derinlemesine çalıştığı segment içinde daha güçlü bir yer edinmiş olur.

Yeni-belirgin hedef kitle; teknolojiyi iyi kullanan, bu nedenle hızlı yaşayan ve beklentilerinin hızla gerçekleşmesini arzulayan, eğlenmeyi ve oyun oynamayı seven, gençler ve özellikle genç çiftler. Hedeflere ulaşmada sürtünme olabildiğince az olmalı bu kitle için. “Olsun da nasıl olursa olsun” değil bu gençlerin hedefi; kolay ulaşılabilir olsun ama güzel olsun… iyi olsun. Tabii, sosyal ve iş yaşamında daha aktif hale gelen kadınlar da unutulmamış; gelinimiz kendi ayakları üzerinde durabilen, kararlarını kendisi veren ve direksiyona geçebilen bir profile sahip.

İkisi de çalışan bir çiftin rahatlıkla alabileceği ama gösterişli; eğlenceden alıkoymayacak kadar ekonomik, yaşlarına hitap edecek düzeyde sempatik bir araç: Auris.

TV reklamında kullanılan animasyon karakterleri, anlatılan hikaye ve kullanılan müziğe kadar her şey bu amacı desteklemek üzere, başarılı bir biçimde kurgulanmış. Duyguları harekete geçiren, kaygıları izale edip aksiyona davet eden bir ruh hali oluşturuyor. Bu yönüyle bakıldığında, TV reklamının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Peki ya 360 derece pazarlama iletişimi açısından bakıldığında durum nasıl?

Henüz tamam olduğunu söyleyemem ama bu bilinçle yola çıkıldığına kesin gözüyle bakıyorum açıkçası; umarım devamı da gelir. Çünkü henüz –genel resmin tanımlandğı- TV reklamları yayımlanmadan hemen önce; YouTube üzerinden dört farklı video yayımlanmıştı. Bu vieolar, hedef segmentin içerisinden ayıklanmış, kapsayıcı bir iç görü grubu içeriyor. Aşağıdaki videolarda izleyeceğiniz gibi, oldukça esprili bir dille anlatılan bu iç görüler, hepimizi güldürecek nitelikte ve hedef kitlesini çepeçevre kapsayan ve onlara odaklanan bir anlayışa sahip.

Gördüğünüz gibi, Auris’e “eklenemeyen” hayali özelliklerin, hem açılımları hem de kısaltmaları, ayrı birer iç görü zenginliği. Bunların tamamını TV üzerinden vermek finansal açıdan optimum olmazdı. Eğlenceli TV reklamıyla, gençleri internetten de bulup izlemeye teşvik ederken, karşılarına bunları da çıkarmak oldukça akıllıca.

Sosyal medya üzerinden yapılan bu ön hazırlık, hem 360 derece iletişim açısından hem de Pazarlama İletişiminin bütçe yönetimi açısından çok etkin bir adım. Buraya kadar olan kısımda 180 derecenin tamamlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz; diğer konvansiyonel mecralar da optimum düzeyde ve stratejik olarak kullanılacaktır diye düşünüyorum.

Bunun üzerine de, genç çiftlerin ilgi alanlarına uygun birkaç etkinlik-pazarlaması aktivitesi yapmaları gerekir. 360 derece çemberi güçlendirecek, eğlenceli, paylaşımı tetikleyen sosyal medya etkinlikleri de bekliyorum kendilerinden. Bir de satış aşamasında, genç çiftin yeni bebeğinin; diş çıkarırken çiğneye çiğneye bitiremeyeceği Toyota logolu bir diş halkası, sevimli bir tulum ve bebeğin ilk arabasını içeren bir hediye paketi hazırlanırsa 365 derece bile olabilir 🙂

Chocco-shoes

Advertisements