FİYAT REKABETİ vs. MARKA İMAJI: SARAR

sararBir süredir, klasik hazır giyim markalarımız, fiyat rekabetinden vaz geçip, marka imajı ile ayrışma eğilimindeler. Eskiden beri lüks algılanan Vakko-Beymen gibi markalardan bahsetmiyorum tabii; yeni dönemde AB grubuna hitap eden, hatta zaman zaman C SES grubuna ulaşmaya çalışan markalarımız, artık fiyat rekabetinden vazgeçip, daha dar bir odak alanında derinleşme eğilimindeler… çok şükür!

Bu süreç Ramsey’in, Liverpool sponsorluğu akabinde belirlediği, yepyeni ürün tasarımı ve fiyatlandırma stratejisi ile başladı ve şuanda Sarar markasıyla devam ediyor. İki marka da daha özgün ve özenli tasarımlar ve hatları daha belirgin fiyat politikasıyla, sadece A grubuna hitap etmeye başladılar.

Resimde gördüğünüz outdoor reklamından da anlaşılacağı gibi, SARAR’ın lüks bir marka olduğu vurgusu yapılmış. Bunu yaparken, sadece elitlerin kıyafeti olan smokinleri kullanmakla yetinmemişler; lüksün en önemli sembollerinden olan Bentley marka bir arabayla da desteklemişler. Ayrıca, görünen kısımdan anladığımız kadarıyla, bahçeli, müstakil ve büyük bir evde oturuyor aile. Bentley markasının tek görevi lüksü sembolize etmek değil sanırım; bunun ötesinde klasik bir model tercih edilmesi ve ailenin üç kuşağının bir arada sergilenmesiyle de SARAR markasının da köklü bir marka olduğunun altı çiziliyor.

sarar outdoor reklam

Sevdiğim markaların pahalanması hiç hoşuma gitmese de, yerli markalarımızın fiyat rekabetinden kurtulup, marka imajıyla ayrışmalarını olumlu buluyorum. Outdoor reklamda kullanılan bu kare de, çok sıra dışı değilse bile, amaca yönelik iyi planlanmış bir imaj yansıtıyor; umarım bu smokinler sadece düğün sezonu satışları için değildir 🙂 Aynı zamanda, lüks markalarımızı, sosyal medyada da ses getiren projelerle anmak isteriz tabii ki…

Advertisements