YANDEX İKİ YAŞINDA ve OLDUKÇA KARARLI

Yandex Türkiye 2 yaşında20 Eylül Cuma akşamı SuAda’da gerçekleşen, “Yandeks Tr 2 Yaşında” kutlaması ve “Adalar” lansmanı önceki katıldığım dijital mecra etkinliklerinden oldukça farklıydı. Katılımcı profili, organizasyon planı vs.  çok daha ciddi bir aktivite olduğunu gösteriyordu. Her gittiğim davette, sosyal medya camiasından tanıdık simalar bulunurken, burada sadece bir iki tanesine rastlamam, yapılan etkinliğin diğerlerinden ilk farkıydı. Zira marka iletişimi, televizyon dünyası ve iş çevrelerinden oluşan bir katılımcı ağırlığı vardı.

Yandex Türkiye CEO Mehmet Ali Yalçındağ, kişisel iş ağını oldukça etkili kullanmış sanırım; davetli profilinden bu anlaşılıyordu. Ayrıca önemli haber ajansları da oradaydı. “Acaba bu, gençlerin Yandex’i sahiplenmesine engel olur mu? Gençlerin markası olmaktan uzaklaştırır mı?” diye düşünebilirsiniz; durum hiç öyle değildi. Yandex çalışanlarının üstünmehmet-ali-yalcindag-yandex performansıyla, gençler çok eğlenceli bir gece geçirdi ki genç katılımcı sayısı da oldukça fazlaydı.

Etkinliğin odak konuları; Yandex Türkiye’nin 2. Yıl Dönümü ve daha önceden duyurulan Yandex Adalar lansmanı idi. Yandex’in Türkye’de geliştirilen ve tüm dünyaya buradan yayılması planlanan Adalar özelliği, arama motoru deneyimini çok ileriye taşıyor. Her zaman arzulanan, “daha az sürtünme” “daha az tıklama” ile hedefe ulaşma adına önemli bir adım atılmış. Yapılan her iyi iş gibi, bu özellik de arama motoru alışkanlığımızı kırabilir; diğer markaya olan sadakatimizi sorgulatacaktır. Örneğin Haritalar özelliğine entegre edilen, Panaroma ve Trafik özellikleri, beni çoktan Yandex kullanıcısı yapmıştı akıllı telefonumda. Yakında el alışkanlığım “G” harfine direkt basmama da yetmeyecektir sanırım tarayıcıyı açarken.

yandex-adalar-islands-gifboxYandex’in kendisine yazdığım bir mesajda daha önce, Google ile rekabet edebilmek için, insanların hayatlarına dokunan ve kolaylaştıran yenilikler getirmeleri gerektiğini yazmıştım; bu fazlasıyla yaptıklarını ve daha da ötesine taşıma kararlılığında olduklarını görmek zor değil. Google’ın, bu sürecin, devrimci öncüsü olma gerçeği, aşılamaz bir dağ gibi görünse de; arama motoru alanı dışında önemli bir başarısı bulunmayan markanın, diğer ürünlerdeki başarının katkısıyla alt edileceğini ön görüyorum. Nihayetinde, insanlar hızlı tüketiyor ve yeniyi istiyorlar; Google da yenilikçiler arasında dinazorlaşma eğilimi gösteriyor. Bunu imkansız gibi görenlere, Blackberry örneği biraz fikir verebilir belki…

Tabii ülkemizde edinilen başarının, kısmen, burada ofis kurulması, burada yeni özellikler geliştirilmesi gibi etkenleri de olduğunu göz ardı etmeyelim. Zira, yerel tüketici ile duygusal bağ kurma açısından önemli faktörler bunlar. Diğer ülkelere de aynı şekilde yayılabilmesi; etkili bir Global Pazarlama Stratejsi ile mümkün olabilir. Global’de, Google menşei olan ülkenin egemen kültür olması, markanın sözlüğe dahi girmiş olması gibi etkenler, halen aşılması güç engeller olarak duruyor. O nedenle, resmi dili ingilizce olmayan ülkelere –özellikle doğu ülkelerine yoğunlaşmak, Yandex için daha anlamlı olabilir.

Dipnot: Bu arada Yandex CEOsu, parti başlamadan hemen önce, iOS7’de Yandex’in varsayılan arama motoru listesinde yer aldığını da duyurdu ve sempatik bir tavırla, iPhone kullanıcılarından, telefonlarını çıkarıp Yandex’i varsayılan arama motoru yapmalarını istedi 🙂 elmacıların bilgisine.

Advertisements