FİLLİ’NİN MARKA DEĞERİ; DOLDU TAŞIYOR

filli_boya_yeniFilli Boya’nın marka yönetimi çalışanlarının, yaptığı işlerden keyif aldığı ve işlerini severek yaptıkları kesin. Ortaya çıkan işlerden bu aşikar. Bulundukları ürün kategorisi ve sektörden, oldukça farklı, hayata dokunan bir iletişim ve imaj stratejisi sürdürülüyor. Geçen seneye kadar, reklam filmleri ile bu ayrışmayı belirgin sürdüren markanın, son dönem aktiviteleri bunu zirveye çıkardı.

Katıldıkları fuarlarda keyifli bir klasik müzik grubunu sahnelendirmeleri, bir AVM kolonlarını kartela renklerine boyayıp insanlara isimleri ile göstermeleri, ünlü modacı ve sanatçılarla ortak projeler, sosyal medya kampanyaları vs bunların sadece bir kısmıydı. Son proje de, sevilen giyim markası GAP ile birlikte yaptıkları “Back to Blue” etkinliğiydi.

Filli’nin, bu kadar hayatın içinde olması, gündelik hayata dokunması ve renklerin olduğu birçok şeyi sahiplenmesi, takdire şayan… elbette marka yönetimi ve iletişim açısından çok başarılı. Ancak, bana artık durum, “karlar fazla geliyor da biraz eğlenelim” duruşu gibi geliyor. Zira bu kadar güçlü bir iletişim, ilgili ürün kategorisi için biraz fazla.

Demem o ki; Filli Boya’nın marka yöneticileri kadar, üst yönetim ve Ar-Ge departmanlarının da çalışıp, bu marka değeri kapasitesini tam kullanabilecekleri, yeni ürünler çıkarmaları gerekir. Filli’nin orta uzaklıktaki başka ürün kategorilerine genişleme zamanı geldi kanaatindeyim. Biraz daha FMCG tadında, az daha son kullanıcı ürünü olan bir şeylere yatırım yapmalı firma. Çünkü –son istatistikleri bilmiyorum ama- sektörde tecrübe sahibi biri olarak, boya sektörünün müşterileri, büyük ölçüde son kullanıcılar değil. Hatta münferit kullanımlarda dahi, satın alma kararında daha çok boyacı ustaları etkili. Haliyle onlar da, sosyal medya ve gerçek dünyada yapılan bu etkinliklerin etki alanında değiller; onların motivasyon değişkenleri farklı. Filli’nin bu noktada da etkili olduğuna eminim ama diğer tarafta yapılanlar, bu ürün kategorisi için fazla artık.

Kısacası marka değeri, çok daha geniş bir denkliği kapsayacak kadar güçlü artık; hem duygusal hem fonksiyonel vaatler belirgin ve yüksek. Bunu daha faydalı hale getirmek/işlevselleştirmek (utilize) gerek; zira bardak doldu taşıyor, ziyan olmasın 🙂

Advertisements