Pierre Cardin: Kampanya Bir Günlük mü Ömürlük mü?

pierre cardin bir gunluk isSon zamanlarda gördüğüm en iyi reklam kampanyalarından biri; uzun yıllardır gördüğüm en iyi babalar günü reklam kampanyası diyebilirim. Evet Pierre Cardin, “Bir günlük iş!” kampanyasından bahsediyorum.

Babaların, (özellikle erkek) çocuklarından en önemli beklentilerinden biridir kendi ayaklarının üzerinde durmaları, çalışıp para kazanmaları, zengin de olsalar “baba parası” yemeden hayatlarını idame ettirmeleri vs. Bu iç görüleri iyi harmanlayıp, başarılı bir metin yazarlığı ile, hem kolay anlaşılır hem de ince bir mesajı, laf kalabalığına girmeden, sade biçimde vermişler.

Anneler, Babalar, Sevgililer günleri, bayramlar, seyranlar… gibi dönemsel kampanya çılgınlıklarında, marka imajı ve gündem uyumunu aynı anda pek göremezsiniz; ya çok soğuk/samimiyetsiz mesajlarla riske girilmez, ya gündemin akıntısına kapılıp marka imajı ile alaka kurulmaz ya da hepten saçmalanır. Burada gündemle harikulade bir uyum yakalanmış ve çok “Baba” bir mesajla meselenin bam teline dokunulmuş. Hasılı, mükemmel bir kampanya olmuş, tebrik ederim.

Tabii oluşturulmaya çalışılan marka kişiliği, ayakları yere sağlam basan, sorumluluk sahibi “baba” bir imajsa…

Yok eğer, bir süredir ürün tasarımında gözlemlediğim, “genç ve maceracı” bir imaj oluşturulmaya çalışılıyorsa marka için, yukarıda söylediklerimin bir çoğu çöp hükmüne geçer. Her zaman dediğim gibi, güzel bir kampanya her marka için güzel olamaz; marka imajı ile uyumlu ise ancak bir için “mükemmel” ifadesi kullanılabilir. Aksi halde iri ya da ufak bir eksiklik olması kaçınılmazdır.

Pierre Cardin, markası son yıllara kadar, bu kampanyanın imajı ile uyumlu olarak, olgun bir görünüme sahipti. O şekliyle, “babaların” markası gibi bir vurgu, kimliği daha da güçlendirmeye yarayabilirdi. Ancak, son yıllarda yapılan –yanlış algılamadıysam- gençleştirme girişimi geleneksel baba figürü ile çok da örtüşmüyor. Modern zamanların genç babalarının, çocuklarına eğitim aldırmaktan öte pek bir beklentisi yok gibi.

Hedef kitle evlatlar, ürünü kullanacak olanlar ise babalar; günümüz gençlerinin aslında irrite olduğu, çalışıp para kazanma baskısını hatırlatan bu mesaj, babalarını mutlu etmek adına bir günlüğüne iş görebilir, satış getirebilir. Ancak orta ve uzun vadede, gerçek hedef kitle zihninde sadakat oluşturacak bir mesaj olup olmadığını emin değilim. İmkanım olsaydı, satış geri dönüşü akabinde marka algısına yönelik bir süreç analizi yapmak isterdim. Sadece “hayallerinin peşinde koşmayı” amaç edinmiş bireysel ve bencil bir nesilde çok iş göreceğine inanmıyorum ama belki de, bu mesajın altında yatan hikmeti kavramaya başlamış genç babalar üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Nihai olarak, müstakil bir kampanya olarak değerlendirdiğimizde, başarılı bir kampanya olduğunu belirtip, işi yapanların hakkını teslim etmek gerek tabii. Tebrikler.

pierre cardin logo

Advertisements