Fonksiyonel Faydadan, Olgu Markası’na: Samsung Mobile

exclusively for samsungOlgu Markası olmak ya da olmamak; işte bütün mesele bu!

Etkileşim ve iletişim kanallarının artması ve faydaları ile birlikte getirdiği bilgi kirliliği ve mesaj yığını arasında, hızla değişen gündem ve eğilimlere yanıt verme çabası ile hırpalanan ve sürekli bir mesaj üretmek zorunda –yoksa yitip gidecek- olan markalar çağında yaşıyoruz. İşte bu çağda, bu girdabın dışında kalabilmenin en etkili –belki de tek- yolu, “olgu markası” olmak, bir olguyu sahiplenmek; diğer bir değişle, nehrin akıntısından izole bir köşe tutmak, dalgalardan emin bir koy edinmek.

Devrin en hızlı gelişen ve değişen ürün kolu; akıllı telefon yığınına, durmaksızın, her segment ve kategoride ürün yetiştiren Samsung, son dönemlerde birlikte markalama (co-branding) taktiği ile, gerçek bir olgu/konsept markası olma stratejisi emin adımlarla ilerletiyor.

swarovski Note3Tasarım konseptine birazcık “ışıltı” katmak isteyen hemen her markanın imdadına yetişen Swarovski, Samsung’un da ilk ciddi co-branding çalışması. Galaxy Note 3 ile başlayan ortak çalışma, şimdilerde Note 4 ile devam ediyor. Ürün yelpazesi ise, mobil pazarında alıştığımız gibi kılıfla sınırlı değil; aynı zamanda GEAR akıllı saat kordonları da bu konsept içerisinde özenle tasarlanmış. Ayrıca diğer akıllı telefon modellerinin bazıları için de özel kılıf üretiyor Swarovski. Tabii ki burada vurgulamak istediğimiz olgu/konsept markası ile kastettiğimiz Note serisine ışıltılı kılıflar ürettirmek olmadığı gibi, diğer akıllı telefonlarla ilgili hiç değil.

swarovski note4Samsung’un sahiplenmeye çalıştığı – ve bence başardığı- alan; üretkenlik, yaratıcılık, eğlence gibi alt mesajları da özenle yükledikleri, keyifli bir “profesyonel-özel yaşam dengesi”. Tanıtım videolarında da bu vurguyu görmek mümkün.

Özel yaşamın ve profesyonel ihtiyaçların tüm gereksinimlerini mümkün olan en ileri seviyede karşılamaya çok önceden başlamıştı Samsung; Özellikle Note3 ile bu konuda rakiplerinden tamamen ayrışan marka, Galaxy serisinin tamamında en büyük rakibi olan IPhone’un çok önündeydi. Fakat, bu özelliği, markayı “fonksiyonel marka” olmaktan öteye götüremiyordu ve duygusal vaatleri yoğun olan Apple karşısında zayıf kalıyordu. Note3, barındırdığı çekici özellikleri ile bu makûs talihi önemli ölçüde değiştirmeyi başardı fakat taşların yerine oturması için tatmin edilmesi gereken şeytani detaylar vardı tüketici zihninde.

İşte Swarovski işbirliği bu yönde atılmış adımlardan biri; ışıltılı görünmekten vazgeçemeyen zeki-profesyonel hanımlara, ışıltıdan çok daha fazlasını sundu. Işıltılı görünmenin yanında, hem iş hem de özel hayatı daha eğlenceli ve pratik hale getiren özelliklerle donatılmış bir akıllı telefon, elbette sadece tasarım estetiğinden daha tercih edilir olacaktır. Konsept başarılı olmuş olmalı ki; iş birliği, Note4 serisi ile daha da ilerletilerek devam ediyor.

mont blanc galaxy note4Ve Note4 ile birlikte sıra erkeklerde; bizim de “mütevazı” bir gösterişe ihtiyacımız var tabii. Bağırıp çağırmadan “dikkat çekmek”, ince detaylarla “etkileyicilik”, sadelik vurgusundan vazgeçmeyen bir “lüks”… bunlar bizim de gizli arzularımız öyle değil mi? İşte bu ve benzeri duygusal gereksinimleri karşılamak adına, erkek aksesuar markalarının en bilinen ve en sevilenlerinden, Mont Blanc tercih edilmiş; ki çok yerinde ve akıllıca bir tercih olmuş… Durun biraz! Bu çok soğuk oldu, hak ettiği ifade şu bence; “Muhteşem bir iş birliği olmuş!”

Bu iş birliği geleneksel ile modernin çok uyumlu bir birlikteliği oldu; geleneksel ile teknolojik yenilikçi markaların iki yönlü iş birliğine ya da bu taraflardan herhangi birinde bulunan bir markanın diğer taraftan sembollerle zenginleşme çabasına sıkça şahit oluruz. Ama hiçbiri bu denli ahenk ve uyum içerisinde bir mesaj iletmemiştir hedef kitlesine.

Mont Blanc, aksesuar hali ile dahi çok iyi bir seçim olsa da, bununla yetinilmemiş ve yine iki markanın da ruhuna çok uygun software özellikler de dahil edilmiş iş birliğine. Mont Blanc Note4 için 3 özel deri kılıf ve tüm Note serileri ile çalışan iki özel kalem modeli (e-Starwalker ve e-Pix) üretirken, Samsung da bu ürünleri satın alan kullanıcılara –özel kodla indirilen- yeni bir versiyon inşa etmiş. Bu Mont Blanc versiyonunda, özel mürekkep temalı hareketli duvar kağıdı, S-Note uygulaması içerisinde Mont Blanc logolu özel kapak ve sayfa tasarımı; ve yine s-note içerisinde özel kalem ucu seçenekleri (kaligrafi ucu favorim).

Gördüğünüz gibi bu iş birliği içerisinde, markalardan herhangi birinin imajına, çağrışımlarına, vaatlerine ya da ruhuna uymayan en ufak bir pürüz dahi yok. Daha ötesi, iş birliğine giren her bir markanın kendi başarılı dünyasında eksikliğini hissettikleri en önemli şeyi, bir diğeri ile tamamlamışlar. Mont Blanc, çağı Samsung ile yakalarken; Samsung fonksiyonel vaatleri ile kuşattığı iş-özel hayat dengesini duygusal vaatlerle perçinleyerek, özellikle profesyonel yaşama yönelik teknolojik gereçlerde hakimiyet hamlesini gerçekleştirmiş oldu.

Hasılı; Güzel İş olmuş!

exclusively for samsung

mont blanc note4 bmont blanc note4

mont blanc galaxy note4-1

mont blanc note4a

swarovski note4swarovski note4 a

Advertisements