PAZARLAMA VE MARKA İLETİŞİMİNDE GÜNCEL EĞİLİMLER (BrandMap, Haziran ’16)

brandmap7a

Nisan-Mayıs ’16 tarihlerindeki konferans ve organizasyonlardan izlenimler ve yorumlar içerir. Birincisi direkt pazarlama profesyonellerinin katıldığı, sektörün en önemli etkinliklerinden “Marketing Power Conference (istanbul)” Diğeri ise, marka iletişiminin en önemli faaliyet alanlarından olan Ayakkabı Moda Fuarı.

MARKETING POWER CONFERENCE

Birçok konuşmacının olduğu ve “reklamlar, reklamlar, reklamlar” döngüsünde devam eden konferansta, faydalı birkaç oturum da vardı tabii ki; bunlardan ilki Prof. Dr. Ahmet Şekerkaya’nın modere ettiği “Perakende’de Sürdürülebilir Pazarlama Stratejileri” paneliydi. Ahmet Bey, önemli istatistik verilerinin yorumlarını oturum başında. Panelin geri kalanı sponsorların tahsilatı: reklamlar… reklamlar… reklamlar.

Ahmet Bey’in aktardığı araştırma sonuçlarının, Mart sayısında yazdıklarımla bire bir örtüşmesi beni mutlu etti; gözlemlerimin ütopya olmadığına kanaat ettim. Lokal know-how geliştirilmesi ve elde edilen birikim ile yerelleştirilmiş satış konseptleri geliştirilmesi öne çıkıyor; bu eğilimin uzantısı olarak daha fazla segmentasyon yapmanın önemi vurgulanıyor. Daha küçük müşteri kitlelerine, daha yakın yerlerde, daha kişiselleştirilmiş yöntem ve ürünlerle hitap edilme gereksinimi ve eğilimi var; ve büyük zincirler de buna ayak uydurmak durumunda kalıyor.

tailored1

Karar Alma:

Figen İşbir ve Dr. Yener Girişken’in ayrı cümlelerinin birleşimi güzel bir özet niteliğinde. “İnsanlar algılarıyla ve duygularıyla karar verirler. Algı, gerçek’ten daha gerçektir fakat zaman içerisinde insanların algısı değişse de doğası asla değişmez.” Güncel algılarımızla ve asla değişmeyen doğal motivasyonlarımız, karar almamızdaki en önemli iki etken.

LoveMark:

Ülke’nin Love Markları olarak seçilmiş üç marka temsilcisinin katıldığı panelde, reklamlar dışında, tavsiyelerin dikkate değir bir özetini yapmak gerekirse; 1) Müşteriyi merkeze al; çok kanaldan dinle, iyi dinle, anla; empati kur; şikayeti iyi yönet, hızlı aksiyon al! Eğlenceli iletişim kur 2) ürün odağında; ilk/öncü ol, yaygın ol; basitleştir kolaylaştır… yani, müşterisini iyi anlayan markalar “Love Mark” olmaya daha yakın.

Sosyal Sorumluluk:

Arzu Önal’ın sunumundaki, sosyal sorumluk konusuna dokunan kısımlar çok önemliydi; günümüzde, iş olsun diye yapılan, ilgisiz uyumsuz projeler çöplüğü varken bu tavsiyeleri dikkate almalı markalar. 1) KSS projeleri; samimi, istekli ve hayal gücü yüksek işler olmalı. 2) Kurum kültürü haline gelmeli. Ve 3) Marka, zaten görevi olan şeyleri, ekstra lütufmuş gibi, satmaya çalışmamalı.

sssorumluluk

Özet:

Genel olarak, pazarlamada eksikliği vurgulanan ya da gelişimi gözlemlenen olgular şöyle; Yerelleşme, Coğrafi İşaretli Ürünler, İnsan odaklı olmak; Tüm değerleri boşlayacak kadar işe odaklanmamak, Duygusal pazarlama ve 360 derece strateji. 360 derece stratejinin önemi hepimizce malum; ama güncel iletişim hızında çok yönetilebildiği de söylenemez. O nedenle tekrar vurgulanması yerinde bence.

ÇAY:

Güven Borça’nın, son zamanlarda sesini duyurabildiği her alanda vurguladığı “Çay” konusuna ben de buradan katkı sağlamak istiyorum. Güven Hoca’nın dediği gibi, güçlü bir Çay Zincirleri potansiyeli var. Ülkemiz bu konuda güzel bir kültüre ve kaynağa sahip. Dünya çaylarını bir araya getirecek, güzel konseptlerle tasarlanmış Çaycı markalar bekliyoruz; iş adamlarımız lütfen yatırım yapsınlar 🙂

AYAKKABI MODA FUARI NOTLARI

AYMOD – Ayakkabı Moda Fuarı’na, hem aile işimiz olması nedeni ile hem de marka yönetimi alanının odak sektörlerinden olması hasebiyle, hemen her sene katılırım. Geçen ay gerçekleşen organizasyondan gözlemlerimi tatsız da olsa aktarıyorum ki; bir ümit, silkelenen birileri çıkabilir diye.

handmade-shoes

Yüzlerce stant, binlerce katılımcı… sektörün en büyük fuar organizasyonundan bahsediyoruz; duygusal vaatlerin, kazandırılan imajın satın alma kararına etkisinin en yüksek olduğu alanlardan biri – Moda dünyasının en önemli saç ayaklarından, Ayakkabı sektörü söz konusu.

Peki buna yakışır, özenli bir imaj tasarımı bulunabiliyor mu?

Yüzlerce katılımcıdan, marka mimarisi şöyle dursun, standı özenle tasarlanmış, logosuna kafa yorulmuş, iki elin parmak sayısı kadar firma bulmak çok zordu. Ar-Ge ile ortaya çıkarılmış ürün sayısı ise 2 (yazıyla “iki”); bir taban, bir de bağcık.

Marka iletişimine en çok ihtiyacı olan alanlardan biri olmasının ötesinde, Dünya’da üretim kapasitesi en yüksek olan ülkelerden biriyiz aynı zamanda. Her köşesi “cennet vatanın” ucuz “her şey dahil” turizmle heba edildiği gibi; “ne tutturursa o kadara satan” perakendecilere ürün satmaya çalışan, çiftinde 2-3 TL kar yapma girdabında debelenen üreticiler ve toptancılardan ibaret fuarın özeti.

Değerli Üreticiler!

Yakından tanıdığım sektörünüzün, ne kadar zorluklar barındırdığını; ne büyük emekler harcadığınızı çok iyi biliyorum. Bunca emeği, eliniz ayağınız tuttuğu müddetçe koşabileceğiniz bir yolda heba etmeyin. Nesilden nesle miras bırakılabilecek markalar inşa etmek, sektörünüzde çektiğiniz sıkıntıların yarısı kadar bile fedakarlık gerektirmez.

Hiç değilse, logonuz ve ambalajlarınız profesyoneller tarafından tasarlanmış olsun; marka yönetimine vakıf profesyonellerce tasarlanmış, özenli bir logo ve ambalaj, imajınızı olumlu yönde geliştirir ve tercih edilirliğinizi ciddi derecede yükseltir.

Elinizden geldiği ölçüde, standart perakende fiyatı uygulamasına gidin! Zaman içerisinde, bayilerinize bu koşulu uygulatabilirseniz, standart fiyat etiketleri, tüketicinin güvenini ve tercihini kazanır. Aynı zamanda, daha kurumsal bir imaja sahip olmanızı sağlar.

En azından, sosyal medyada, stratejik olarak planlanmış bir varlık gösterin. Güçlü bir marka iletişimi planlaması için bütçenizin/imkanınızın olmaması, sizi öğrenilmiş çaresizliğe hapsetmesin. Bugünün iletişim altyapısı, eskiye göre daha demokratik ve ulaşılabilir. Zannettiğinizden çok daha düşük bütçelerle, kitlelere ulaşmanız mümkün.

Advertisements